İzolasyon

ZEMİN İZOLASYONU

Isıtma ve soğutma sistemlerinin istenen performansla işletilebilmeleri için; bu kayıp ve kazançların miktari göz önüne alınarak, akışkanın olması gerekenden daha sıcak veya soğuk olarak kullanılması gerekir. Bu durum ilave bir enerji tüketimine neden olur. Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme “Isı İzolasyonu ” denir. Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçişini azaltmak için uygulanır.

SU İZOLASYONU

Yapılarımıza zarar veren en önemli faktörlerden biri de sudur. Yapılarımız; yağmur, kar, toprağın nemi, yapının inşa edildiği zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalır. Yapımızı ve konforumuzu tehdit eden sudan korunmak için yapılan işlemlere su yalıtımı izolasyonu denir.

ÇATI İZOLASYONU

Çatı İzolasyonu; Konutlarda toplam ısı kaybının %25‘nin yaşandığı çatılarda ısı yalıtımı uygulamaları, çatının özellikleri, kullanım amacı gibi faktörlere bağılıdır. Kışa tam olarak girmeden ekstra masraf ve sorunlardan uzak bir kış geçirmek isteyenle rin evlerinin soğuğa, yağmura ve neme hazır olup olmadığım kontrol etmeleri gerekiyor. Bu konuda sadece kapı ve pencerelerde meydana gelen ısı kaybını önleyebilmek için alınacak önlemler yetersiz kalıyor. Binalarda duvarlar ve pencerelerden sonra en fazla ısı kaybı ya da kazancının görüldüğü bölümlerden biri de çatılar. İzolasyon, kış aylarında ısı kayıplarını ve yaz aylarında ısı kazancını önleyerek faturalarda yüzde 50 tasarruf sağlıyor.